Blog o grach planszowych i współczesnej kulturze >>

Autor:


Odkryj nowe wrażenia z własnego stołu dzięki tym najlepszym grom do drukowania i zabawy.
Każdego roku wydaje się tysiące nowych gier stołowych, więc kuszące może być wydanie całej ciężko zarobionej gotówki w przyjaznym lokalnym sklepie z grami. Lecz jeśli szukasz tańszego sposobu na dodanie świetnych gier planszowych do swojej kolekcji bez wychodzenia z domu, jest jeszcze jedna opcja do rozważenia: gry z drukowaniem i graniem (Print & Play - PNP).
Coraz więcej projektantów udostępnia tytuły gier planszowych do pobrania w domu jako gry do drukowania i gry. Musisz wyciąć niektóre elementy i podać kilka dodatkowych elementów, takich jak kości i żetony, ale możesz wypróbować różne i genialne wersje, często za kilka złotych.
Niezależnie od tego, czy nigdy nie korzystałeś ze swojej drukarki do czegoś bardziej ekscytującego niż dokumenty służbowe, czy jesteś już doświadczonym profesjonalistą w dziedzinie PNP, przygotowaliśmy dla Ciebie siedem najlepszych gier planszowych do wydrukowania i zagrania.


1. Sprawlopolis
Kooperacja w stylu SimCity w zaledwie 18 kartach.

https://www.pnparcade.com/products/spawlopolisBudowanie miasta to jeden z powtarzających się motywów gier; głęboko zakorzeniona jest część psychiki gracza, która uzależnia się od tworzenia planów ulic i dostosowywania przepisów dotyczących zagospodarowania przestrzennego.
Planszowa gra kooperacyjna Sprawlopolis nie oferuje takiej głębi, ale łączy w sobie niezwykle uzależniającą układankę miejską w zaledwie 18 kartach. Daje ci możliwość i  twoim kolegom urbanistom, ustanawiać dzielnice tak spójnie, jak to możliwe, łącząc obszary przemysłowe, handlowe i mieszkalne. Sztuka polega na tym, że nigdy nie możesz odrzucić kart w ręce, co utrudnia unikanie błędów, które mogą poważnie zaniżyć twój wynik.
Sprytnym aspektem jest to, że każda karta ma inny warunek punktacji na odwrotnej stronie, reprezentując żądania urzędników miasta. Losujesz trzy losowe karty do użycia w każdej grze, zapewniając nowe wyzwanie za każdym razem, gdy grasz.

2. Minopoly
Buduj bloki miejskie z bloków Tetris.

https://www.boardgamegeek.com/filepage/163097/minopoly-rulesNie zniechęcaj się tytułem: ta gra polegająca na rzucaniu i graniu w kości przez rywalizujących architektów nie ma nic wspólnego z pewną grą planszową znana ci z dzieciństwa. Zamiast tego widzisz siebie i twojego przeciwnika budujących drapacze chmur na planszy miasta o kwadratowej siatce. W każdej rundzie rzucasz i ponownie rzucasz garść kości, zanim umieścisz je na kartach przedstawiających konfiguracje bloków w stylu Tetris. Stamtąd przeniesiesz je do miasta, szukając otwartych przestrzeni na szybko wypełniających się ulicach.

Przyjrzyj się uważnie, a znajdziesz znajome elementy z innych gier planszowych. Przekazywanie kart przeciwnikowi przypomina trochę abstrakcyjną grę sztuk walki Onitama. Ustalenie, które budynki można zobaczyć ze swojej pozycji, przypomina układankę do rzeźbienia żywopłotu Topiary. Wybór kostek, które należy zatrzymać, a które ponownie przerzucić, będzie dobrze znany fanom początkującej gry planszowej King of Tokyo. Ale Minopoly łączy znane elementy, aby stworzyć coś ciekawego, eleganckiego i szybkiego do grania.

3. Paper Pinball: Laser Sisters
“Flipper-flicking roll-and-write action”

https://www.pnparcade.com/products/paper-pinball-laser-sistersGry typu roll-and-write są idealnymi kandydatami do druku i gry, w końcu obracają się wokół bazgrania na kartkach papieru. Seria Paper Pinball ma na celu odtworzyć doświadczenie uderzania w guziki na automacie do gry w pinball, wykonując precyzyjne strzały i nieprawdopodobne sztuczki, gdy zdobędziesz nowy wysoki wynik.

W każdej rundzie rzucisz parą kości i wykorzystasz wynik, aby wypełnić jedno z wolnych miejsc na „stole” wydrukowanym na arkuszu. Tak jak w rzeczywistości, będziesz rykoszetować ze zderzaków, strzelać po rozmieszczonych rampach, otwierać ukryte tunele i odblokowywać bonusy z wieloma kulami. Dostępne automaty zapełniają się jednak szybko, a jeśli kiedykolwiek nie będziesz w stanie napisać numeru, stracisz jedno ze swoich trzech żyć.

Rezultatem jest przypływ euforii, gdy pokonujesz jeden cel po drugim, ustępując miejsca fali wybuchu paniki, gdy znajdziesz się przy ostatniej piłce.

4. Tussie Mussie
Ładne kwiaty o specjalnych mocach.

https://www.pnparcade.com/products/tussie-mussieZaprojektowana przez Elizabeth Hargrave, twórczynię przełomowej gry planszowej obserwującej ptaki, Wingspan (jedna z najlepszych dostępnych obecnie gier planszowych), ta niewielka gra karciana oparta jest na wiktoriańskiej praktyce wymiany małych bukietów kwiatów, a każdy kwiat ma swoje subtelne przesłanie miłości lub przyjaźni.

Podczas swojej tury wyciągniesz dwie karty z potasowanej talii, zanim zaoferujesz je przeciwnikowi w celu dodania do jego bukietu, jedną odkrytą do zbadania, drugą ukrytą zakrytą. Każdy ma własną specjalną zdolność, pozwalającą właścicielowi zdobywać punkty na różne sposoby. Oznacza to, że będziesz ciągle zadawać sobie pytanie, czy ukryta karta może być dla Ciebie lepsza niż ta, którą widzisz.

Dzięki powtarzanym grom poznasz możliwe strategie i kombinacje kart. Tussie Mussie wyciska każdą dostępną kroplę rozgrywki z prostej konfiguracji.

5. Pocket Imperium
Okazuje się, że przestrzeń nie jest wcale taka duża.

http://www.goodlittlegames.co.uk/games/10-pocket-imperium.htmlGry planszowe budujące imperium science fiction zazwyczaj nie są znane ze swojej zwięzłości, ale gra Pocket Imperium drukuje i gra ma na celu skrócenie epickiej opery kosmicznej do zaledwie 45 minut gry.
Rzuca graczy w bitwę o dominację nad gwiazdami w zaskakująco zwartym wszechświecie, złożonym z siatki kart trzy na trzy usianej planetami, gdzie gracze będą rywalizować. Gra daje ci tylko trzy karty reprezentujące działania, które możesz podjąć w swojej turze: rozwinąć, co pozwala rozmieścić nowe statki we flotach; eksploracja, która pozwala przemieszczać siły po całej galaktyce; i eksterminować, co pozwala atakować systemy przeciwników, zwykle z dużą ilością obrażeń zadawanych po obu stronach.
Chociaż wydasz te same trzy polecenia w każdej rundzie, kolejność ich użycia ma ogromny wpływ na ich wpływ. Jeśli zagrasz w kartę w innym czasie niż przeciwnicy, to zostanie ona znacznie wzmocniona. Jeśli natomiast zagrasz w tym samym czasie, co wszyscy inni, wówczas stanie się znacznie mniej skuteczna. Oznacza to, że staranne wyczucie czasu, czytanie rywali i przewidywanie ich gry mają kluczowe znaczenie dla zwycięstwa.


6. Avignon: A Clash of Popes

W tym mieście jest tylko miejsce dla jednego Papieża.

https://www.pnparcade.com/products/avignon-a-clash-of-popesAvignon to gra karciana o religii i polityki w XIV wieku ... Hej, czekaj, gdzie idziesz?
OK, przesłanka Avignon: zderzenie papieży może wydawać się sucha, ale tylko do momentu, gdy uświadomisz sobie, że kościół z epoki renesansu był siedliskiem knowań i korupcji. Ta gra planszowa dla dwóch graczy rzuca przeciwników do walki o papieski tron, wykorzystując ich podstęp i przebiegłość do manipulowania postaciami o wysokiej randze i przekonania ich do poparcia ich roszczeń.
Akcja toczy się wokół kolekcji kart w stylu siatki. W każdej turze będziesz próbował przyciągnąć tych reprezentujących różne postacie do swojej strony stołu, ostatecznie rekrutując ich do swojej sprawy. Każda z nich ma własną umiejętność, zwykle przesuwając niektóre karty do siebie, a inne odpychając. Opracowanie najlepszych kombinacji jest trudne, a przy kartach losowych z losowo tasowanej talii musisz reagować na stale zmieniający się skład szlachty, kardynałów, kupców i rycerzy.
Rezultat wydaje się połączoną siecią sojuszy, rywalizacji i relacji, dzięki którym możesz nawigować i bezwzględnie wykorzystywać.

7. Roll Estate
Walcz, aby stać się liderem rynku nieruchomości.

https://www.pnparcade.com/products/roll-estateTa gra planszowa typu roll-and-write rzuca graczy do roli przedsiębiorców walczących o zdobycie nieruchomości. Choć jest oparta na prostej zasadzie rzutu kostką, wymaga starannego przemyślenia, rozsądnej inwestycji i odrobiny szczęścia.

Podczas swojej tury gracz rzuca kośćmi, zatrzymując jedne i ponownie rzucając innymi, mając nadzieję, że otrzyma zestaw przydatnych wyników. Możesz wydawać różne grupy kości na zakup nieruchomości w różnych częściach miasta, a lokalizacje o wyższej wartości wymagają trudniejszych kombinacji. Po drodze będziesz mógł także zakładać firmy, inwestować na giełdzie, ustanawiać usługi transportowe, a nawet grać w loterię.

Gra daje namacalne poczucie wzrostu wraz ze wzrostem portfela nieruchomości.

Źródło https://www.dicebreaker.com/topics/print-and-play/best-games/best-print-and-play-board-games