Obrazek książka, komiks Wojska zakonu niemieckiego w Prusach 1230-1525

Cena nowej
124.00 PLN
Rabat 0 %

Produkt niedostępny
Zapytaj o dostępność

Koszty dostawy
0.00 PLN - Kurier: DHL (od 300 PLN)
0.00 PLN - Kurier: K-EX (od 300 PLN)
0.00 PLN - Odbiór osobisty (Warszawa)
9.90 PLN - InPost: paczkomat
15.90 PLN - Kurier: DHL
24.90 PLN - Kurier: UPS
35.00 PLN - Poczta Polska: Pocztex Ekspres 24
Producent
Wydawnictwo Naukowe UMK
Dział

książki i komiksy

Kategorie sklep

edukacyjna

historyczne

Kod producenta
9788323134831
Numer katalogowy
2865
Liczba stron
672
Okładka
twarda z obwolutą
Wydanie
polskie
Rok premiery
2015
Rok wydania
2015
Autor
Krzysztof Kwiatkowski
Pudełko 20 x 27 x 6.5 cm
Pudełko wymiary
20 x 27 x 6.5 cm
Waga około
2.46 kg
 

Rycerze w białych płaszczach z czarnym krzyżem na podobnie okrytych rumakach? ? Niezupełnie i nie tylko...

Wojska braci zakonu niemieckiego ? krzyżaków, jak ich się zwyczajowo nazywa w tradycji polskiej ? to nie wyłącznie bracia rycerze ani nawet wspomagający ich bracia sarianci. To także niezwykle różnorodna grupa osób stale im towarzyszących i posługujących: dinerów, ?pachołków?, ?strzelców?, witingów, komorników; to również mieszkańcy późnośredniowiecznych Prus: mieszczanie, rycerze, ?giermkowie?, ?wolni?, karczmarze, młynarze, chłopi ? ludzie germańskiego, bałtyjskiego i słowiańskiego pochodzenia; to liczni i jeszcze bardziej zróżnicowani przybysze spoza Prus, z krajów łacińskiego kręgu kulturowego ? od klifowych wybrzeży Szkocji na dalekiej Północy po wapienne wzgórza Apulii i porośnięte makią równiny Kastylii na śródziemnomorskim Południu: krzyżowcy/?goście?, familiarzy, półwolontariusze, najemnicy oraz bracia zakonu z innych baliwatów i ?prowincji?.

Aktywność militarna zakonu niemieckiego to nie tylko wojny z Królestwem Polskim ? bitwy płowiecka i grunwaldzka. To także ponad pięćdziesięcioletni okres ciągłych walk z autochtonicznymi społecznościami bałtyjskimi (tzw. wojna pruska); to jej ponad stuletnia kontynuacja w postaci kilkuset wypraw na Żmudź i Litwę (tzw. wojna litewska); to szereg przedsięwzięć militarnych w odległych krainach (od Śląska i Łużyc, przez Ruś Czerwoną, Białą i Zaleską, po nadczarnomorskie stepy u ujścia Dniepru i brzegi Dunaju w Banacie Szeweryńskim); to wreszcie długi i złożony konflikt wewnętrzny, miejscami przyjmujący znamiona wojny wszystkich ze wszystkimi.

Kultura wojny zakonu niemieckiego to nie tylko uzbrojenie ? broń, oporządzenie i sprzęt militarny ? różnorodne i ciągle się zmieniające; to nie tylko praktyka zbierania wojska, pochodów, oblężeń i starć w otwartym polu. To również ubiór zbrojnych, ich pożywienie zabierane na wyprawę, ich konie; to także przedsięwzięcia budowlane na wschodnich i zachodnich obrzeżach kraju pruskiego; to również mentalne uwarunkowania postrzegania, pojmowania, wartościowania wojny i zorganizowanej przemocy oraz sposoby nadawania im sensu; to też sposoby ?panowania? nad czasem, przestrzenią i naturą ? uwzględniania i wykorzystywania czynników zewnętrznych w ramach działalności militarnej; to wreszcie formy legitymizowania mocy militarnej ? uzasadniania możliwości nakładania na innych powinności militarnych i pociągania do ich faktycznego wypełeniania.

O tych wszystkich (oraz wielu innych) fascynujących zagadnieniach traktuje prezentowana książka, mająca charakter wprowadzający w tematykę aktywności militarnej człowieka w późnośredniowiecznych Prusach ? kraju na obrzeżach łacińskiej christianitas.

  Podziel się z innymi graczami swoim komentarzem o tej grze

Produkty rekomendowane dla Ciebie