Blog o grach planszowych i współczesnej kulturze >>

Autor:

JAK wybrać pierwszą grę planszową?  Czym się sugerować przy wyborze?  Jakie kryteria wyboru przyjąć?

Ostatnio bardzo dużo mówi się o grach planszowych. Coraz więcej osób z naszego otoczenia mówi, że w coś gra lub widziało, jak inni grali. Niektórzy znajomi  są na dalszym  etapie, znają i potrafią rzucać tytułami gier z rękawa, a ty nie do końca wiesz co to Pulsar, Brzdęk, Root,  Brass, czy El Dorado, ani nie wiesz co to  Azul czy Sagrada. Znasz za to: Scrabble, Chińczyka, Warcaby, słyszałeś coś o 5 sekund i Dobble i też chcesz poznać te gry, o których ostatnio tak dużo się mówi i w które tak dużo osób gra.

Jak to zrobić? Jak wybrać dla siebie grę planszową? Jak wybrać grę, w którą będą grać z tobą znajomi ? Jak wybrać grę, która będzie odpowiednia wręcz idealna dla Ciebie i Twoich bliskich?

Ktoś (gracz) powie to bardzo proste, internet jest przecież  zasypany recenzjami, opiniami, filmami, poradami, są rankingi gier -  nic tylko czytać i przeglądać. Owszem to prawda, ale po godzinie stwierdzasz, że większość gier ci się podoba i że możesz zagrać prawie we wszystko, bo wyglądają super, po dwóch może trzech godzinach przeglądania stron, oglądania filmików dochodzisz do wniosku, że  już nie nic nie wiesz i chyba już nie wiesz, w co chcesz grać i poczytasz jeszcze topki. Ale czy na pewno dla osoby, która wchodzi w świat gier planszowych, topki np.:  z bardzo cenionego BGG będą dobrym wskaźnikiem wyboru? Niestety raczej nie. Wiadomo, każdy chce mieć i zagrać w grę, która zajmuje najwyższe miejsca w rankingu. A te gry są najzwyczajniej w świecie bardzo trudne, rozbudowane, obszerne, mają ogrom zasad i  długie instrukcje.
Większość osób, które zaczyna grać, nie poradzi sobie z   Gloomhaven, ani z  Great Western Trail. Gry zajmujące wysokie pozycje w rankingach nie zawsze nadają się na pierwszy tytuł.

Co zrobić?  Jak wybrać pierwszą grę planszową dla siebie?

Jak się okazuje w tym przypadku siła i magia Internetu nie zadziała i nie sprawdzi się. W  takim przypadku niezastąpione okazują się specjalistyczne, stacjonarne sklepy z grami planszowymi. W specjalistycznym sklepie z grami planszowymi pracują zazwyczaj pasjonaci i znawcy tematu planszówkowego, dlatego nie ma co się bać i warto wybrać  do takiego sklepu!
Wyspecjalizowany personel porozmawia z nami bezpośrednio, zrobi mały wywiad, co lubimy, czego oczekujemy od gry, z kim będziemy grać, w ile osób, jak długo chcemy grać, jak silna ma być interakcja między graczami, czy towarzystwo będzie jednopłciowe, czy obupłciowe, czy gra ma być  do piwka, czy z trudniejszymi zasadami.
Na takie pytania otrzymamy odpowiedź tylko w sklepie stacjonarnym.

Pamiętajmy, każdy z nas  jest inny, niepowtarzalny, ma swój gust swoje oczekiwania i wyobrażenia o grze, dlatego tylko spersonalizowana rozmowa i osobista wizyta w specjalistycznym sklepie daje nam szansę na zakup właściwej, odpowiedniej dla nas gry.

Nie bójmy się sklepów stacjonarnych.

Od razu przychodzi nam na myśl cena.  W internecie taniej. To jest nieprawda. Nie zawsze cena gry w sklepie stacjonarnym jest wyższa niż w internetowym. W Warszawie przy stacji metra Natolin działa sklep AM76, ceny w sklepie stacjonarnym i internetowym zawsze były i są takie same, niezależnie czy kupimy grę na miejscu w sklepie, czy złożymy zamówienie przez Internet. Największą przewagą stacjonarnego sklepu jest to, że możemy wejść, popatrzeć, podtykać, pomacać, pooglądać gry, poszukać natchnienia, wejść w ten fascynujący, ogromny świat gier planszowych. Gry planszowe to hobby, to pasja, to styl życia. Kto jeszcze ich nie poznał i nie zachłysnął się magią świata gier planszowych, to nie pozostaje mu nic innego jak przyjechać do Warszawy do najlepszego hobbystycznego, klimatycznego, niepowtarzalnego sklepu AM76 i porozmawiać z pasjonatami gier, którzy pracują w tym sklepie.